Czym jest Biuro Rachunkowe?

Każdy przedsiębiorca bez względu na to jakiego rodzaju działalność gospodarczą prowadzi jest zmuszony obowiązującym prawem do odprowadzania podatków do Urzędu Skarbowego oraz składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Im prowadzona działalność jest bardziej skomplikowana tym więcej obowiązków spoczywa na przedsiębiorcy. Bardzo często w pierwszym etapie aktywności przedsiębiorca próbuje samodzielnie wywiązywać się z obowiązków wobec państwa, jednak szybko okazuje się to niemożliwe i szuka innych rozwiązań.

Aby wypełnić swoje zobowiązania, przedsiębiorcy sięgają do dwóch sprawdzonych sposobów. Albo tworzą wewnątrz swojej firmy tzw. dział księgowości, gdzie zatrudnione na etatach osoby zajmują się wszelkimi sprawami finansowo-księgowymi, albo szukają pomocy na zewnątrz firmy, zlecając te obowiązki zewnętrznemu biuru rachunkowemu. Oba rozwiązania różnią się przede wszystkim kosztami, jakie musi ponieść przedsiębiorca na realizację tych zobowiązań.

Czym zajmuje się Nasze Biuro Rachunkowe?

Nasze biuro rachunkowe zajmuje się głównie księgowaniem dokumentów sprzedażowych i zakupowych oraz przepływem środków finansowych. Oferujemy także szeroki zakres usług związanych z analizą ryzyka finansowego, tworzeniem strategii, optymalizacją podatkową, tłumaczeniem przepisów podatkowych, sporządzaniem deklaracji a także reprezentacją przed urzędami skarbowymi i administracyjnymi.

Masz pomysł na firmę? Masz już gotowy plan działania? To do dzieła!

Nagle pojawiają się pytania – ale co ja muszę zrobić, by założyć własną działalność? Jaką formę działalności wybrać? Jak dokumentować sprzedaż? Jakie będą podatki? A co z ZUSem? Czy muszę posiadać firmowe konto bankowe? A co z pieniędzmi na rozruch?…

Pytania się mnożą, a Ty zamiast skupić się na celu, czyli maksymalizacji zysków, martwisz się, czy dasz radę to wszystko ogarnąć.

Zupełnie niepotrzebnie! Nasze biuro rachunkowe odpowie na wszystkie Twoje pytania. Świadczymy usługi księgowe i doradcze. Dodatkowo zajmujemy się pośrednictwem kredytowym. Dzięki temu, zajmiemy się Twoimi finansami i podatkami, tak byś osiągnął równowagę i wykorzystał jak najlepiej dźwignię finansową.

Podstawowe pytanie – czy muszę rejestrować swoją działalność?

Działalność niezarejestrowana to drobna działalność o charakterze dorywczym lub okazjonalnym, którą osoba fizyczna może prowadzić bez konieczności rejestrowania jej w CEiDG!

 

Zalety:

  • Brak składek społecznych i zdrowotnych;
  • Brak zaliczek na PIT;
  • Brak podatku VAT* (Wyjątek: usługi jubilerskie, usługi prawnicze, doradztwo);
  • Brak rozbudowanej księgowości

 

Natomiast działalność gospodarcza to działalność o charakterze regularnym, zorganizowanym, prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, z zamiarem osiągnięcia zysku.

 

Obowiązki związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej i jej prowadzeniem to:

 

  • Wpis do CEiDG;
  • Nadanie NIP i REGON;
  • Opłacanie składek społecznych i zdrowotnych;
  • Opłacanie zaliczek na PIT;
  • Brak podatku VAT* (usługi jubilerskie, usługi prawnicze, doradztwo);
  • Prowadzenie dokumentacji księgowej

Na samym początku dużym kosztem w prowadzeniu działalności, który trzeba ponieść niezależnie od tego, czy osiągamy dochód (różnica pomiędzy przychodami a kosztami) jest ZUS.

 

W 2020 roku ustawodawca umożliwia kilka ulg w opłacaniu ZUS-u:

 

  • Ulga na start (przedsiębiorca płaci tylko składkę zdrowotną aktualnie 362,34 zł przez 6 m-cy)
  • Kolejne 24 m-ce składki preferencyjne 609,14 zł

WAŻNE!

Powyższe dotyczy osób:

  • które nie świadczą tych samych usług na rzecz byłego pracodawcy
 •  
  • w okresie 60 m-cy przed rozpoczęciem działalności gospodarczej nie prowadziły już innej działalności gospodarczej.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Umów się z naszym specjalistą na niezobowiązującą rozmowę orientacyjną, podczas której:

odpowiemy na wszystkie Twoje Pytania z zakresu księgowości,

pokażemy, pełen zakres naszych możliwości a także,

omówimy działania, które możesz podjąć oraz płynące z nich korzyści.